Červen 2011

Koralina (Knoflíky plné zla..)

25. června 2011 v 15:19 | Maiko Hatake |  "Recenze"
Zdravím,

je tak těžké něco napsat, když máte otevřenou kartu s Chatíkem :D
Ale Maiko vám přináší recenzi! Už druhá recenze! Rozhodla jsem si posvítit na knihu - Koralina.
Tak se pohodlně usaďte a jdeme na to..
Název knihy: Koralina (Coraline)
Autor: Neil Gaiman
Přeložila: Ladislava Vojtková
Ilustroval: Dave McKane
A o čem to celé je:
Malá Koralina se se svými rodiči nastěhuje do nového bytu. Když se Koralina zrovna nudí a rodiče na ni nemají čas, tatínek ji pošle spočítat, kolik je v bytě modré, kolik je tam oken a kolik dveří.
Pozastavme se u těch dveří..
Je jich dohromady 14. 13 z nich se dají otevírat, zavírat.. jen poslední.. 14.. se odmykají černým velkým klíčem a nic za nimi není. Tedy.. Za čtrnáctými dveřmi je cihlová zeď, abych to řekla úplně správně. Koralina jakož velký průzkumník se jednoho dne, kdy není maminka doma, rozhodne dveře ještě jednou otevřít. Odemyká, otevírá.. a zeď je pryč!
Za dveřmi je jen tmavá chodba, kterou Koralina projde..

..Dostává se do stejného bytu, jako je ten jejich, ale ..je i přesto tak jiný.
Nachází tam dvě osoby (Bůh ví, jestli jsou to vůbec osoby..) , které tvrdí, že jsou její Druzí rodiče. Druhá matka zahrnuje Koralinu láskou, pořád opakuje, jak ji miluje.. ale.. Dá se té hrůzné osobě s velkými knoflíkovými oči věřit? Koralina se pouští do boje s druhou matkou.. chce zpět své rodiče a to za každou cenu..

Můj názor:
Kniha je celkem tenká, přečetla jsem ji za den. Nemohu porovnávat překlad s originálem, protože abych si přečetla originál.. nejsem zas tak anglicky zdatná :D
Koralina se mi moc líbila. Druhá matka byla doopravdy dobře vymyšlená. Část s rozpadajícím se druhým tatínkem byla obzvlášť děsivá a pořád si ji musím číst. Skvělá kniha, kterou můžu doporučit i dětem i dospělým.. jen.. Menší děti se budou určitě bát, takže.. možná.. bych to doporučila tak od deseti :D Koralina byla tak statečná holčička, druhá matka tak děsivá.. celá kniha se mi prostě moc a moc líbila *čekáte ALE?* .... aale.. Jak už jsem psala výše.. druhá matka byla skvěle vymyšlená, ale trochu jsem postrádala vysvětlení.. co to je vlastně za stvoření. Pojídá šváby, má knoflíky místo očí, vlasy černé dlouhé a vypadající.. jako hadi. Koralina v knížce otázku, co je vlastně druhá matka zač.. několikrát položila, ale nikdo ji neodpověděl. Mhm..a to mě štve..

A úryvek z knihy:

.."Nenutím tě." Druhá matka si pečlivě vybrala obzvlášť velkého a černého brouka, utrhla mu nožičky (odložila je úhledně do velkého skleněného popelníku na stolku u pohovky) a strčila si ho do úst. Spokojeně jej chroupala.
"Mňam," řekla a vybrala si dalšího.
"Jsi odporná. Odporná a zlá a šílená."
"Tak se mluví s maminkou?" zeptala se druhá matka s pusou plnou švábů..

----

"Z téhle knihy dostanete mrazení v zádech, které vám odtamtud sklouzne až do bot, nasedne do taxíku a odjede na letiště. Má v sobě jemnou hrůzu nejlepších pohádek a je to mistrovské dílo. Až ji dočtete, už nikdy se na knoflíky nebudete dívat jako dřív"
- TERRY PRATCHETTA na závěr? Doufám, že vás tato recenze navnadila a Koralinu si přečtete.
Už dávám slovo vám - čtenářům ^^ Trpělivě čekám na první komentáře :D

Sayounara! ^^